Koncerts Ģertrūdes ērģeļu atbalstam

Nils-Vilnis-foto-von-Iveta-Apkalna-hono16. jūnijā Vācijas pilsētā Bargthaidē norisināsies Ivetas Apkalnas koncerts, kurā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti mūsu Ģertrūdes starptautiski slaveno Zauera ērģeļu atjaunošanai. Tas būs festivāla “Ērģeļu vasara” atklāšanas koncerts, kas veltīts Bensman ērģeļu 20 gadu jubilejai. Viens no šī pasākuma iniciatoriem ir arī šobrīd Vācijā dzīvojošais Bargthaides ērģelnieks Andis Paegle.

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm. Elbas filharmonijas goda ērģelniece. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgā attieksme pret detaļām un vienlaikus arī spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašo misiju Iveta uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, popularizējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.

Mūsu Ģertrūdes baznīcā atrodas unikālas Zauera (Sauer) firmas ērģeles, kas būvētas 1906. gadā. Kopš tās uzbūvētas – nu jau vairāk kā simts gadu – nopietni remontdarbi ērģelēm nav veikti. Tas liecina par izcilu kvalitāti, tomēr instrumenta nolietojums ir neapstrīdams. Aktīva koncertdarbība un kultūrvēsturiska nozīme Latvijas kultūrvidē pieprasa par instrumentu parūpēties. Šobrīd jau realizētas divas restaurācijas kārtas sadarbībā ar vācu ērģeļbūves firmu “Schefflerorgelbau”. Tas bija iespējams pateicoties Valsts Kultūrkapitālfonda, Latvijas Pieminekļu inspekcijas atbalstam un saziedotajiem līdzekļiem. Atlikušas vēl divas noslēguma restaurācijas kārtas līdz pilnai ērģeļu renovācijai.

, ,